yediyot

Yediyot to wiadomosci. Ktorych ostatnio nie bylo ode mnie zadnych.

Zycie nabiera tempa, pracy przybywa, podobnie jak nowych obowiazkow, a pisanie dla przyjemnosci odchodzi na coraz dalszy plan. Jednak ze wzgledu na przyjaznych mi ludzi, ktorzy wiernie przysylaja mi maile i wiadomosci z pieknymi slowami zachecenia, postanowilam zreaktywowac blog. Dziekuje, ze nie rezygnujecie ze mnie. :) Zacznijmy zatem od podsumowania roku 2014!

Wybrane wydarzenia z roku 2014, ktore wplynely na caloksztalt sytuacji w Izraelu:

11 stycznia zmarl Premier Ariel Szaron w wieku 85 lat.

Jest to o tyle wazne, ze ostatnie lata jego zycia byly owiane lekka tajemnica. Przez 8 lat Szaron byl w spiaczce i wielu sie zastanawialo, co to naprawde znaczy. Czy jego mozg jest nadal sprawny? Czy jest sztucznie utrzymywany przy zyciu, az ktos znajdzie medyczne rozwiazanie, by go ze spiaczki wybudzic? Styczen zamknal ten dziwny okres czasu i pozwolono Szaronowi odejsc. To nadal bardzo wazna postac historyczna, choc oczywiscie nie wolna od kontrowersji. Szaronowi przypisuje sie odpowiedzialnosc za masakre w Libanie podczas wojny w 1982, kiedy pelnil role Ministra Obrony. Choc przez lata byl silnym adwokatem izraelskiego osiedlnictwa na terenach Zachodniego Brzegu i Gazy, jako premier podjal decyzje, by wycofac sie zupelnie ze Strefy Gazy w roku 2005. Aktywisci propalestynscy odebrali ten ruch jako bardzo znaczacy i pozytywny, jednak efektem tego stalo sie dojscie do wladzy w Gazie organizacji terrorystycznej Hamas, z ktora Izrael walczy od tamtego czasu niemal nieprzerwanie do dzis.

2 marca Jerozolima zostaje sparalizowana z powodu protestow Ortodoksyjnych Zydow przeciwko powszechnemu poborowi do wojska.

Problem do dzis pozostaje nierozwiazany. Religijni zydzi czesto sa postrzegani przez syjonistow i pro-izraelskich dzialaczy za piekny symbol kraju, ktory wspieraja. Niestety jednak w Izraelu ten symbol bardzo oslabl na sile i przecietny Izraelczyk (w tym takze wiekszosc izraelskich patriotow) jest zmeczona i zdenerwowana tym, co przecietny ortodoksyjny zyd soba reprezentuje. Wiele spolecznosci ortodoksyjnych nie placi podatkow, nie sluza w wojsku, a czesto wrecz krytykuja panstwo, ktore ich wspiera, bo uwazaja je za zgubione. Mezczyzni spedzaja wiele czasu na studiowaniu pism, a kobiety prowadza dom (zazwyczaj wypelniony dziecmi po brzegi). Zeszlej wiosny liberalne partie w rzadzie chcialy wprowadzic obowiazek sluzby wojskowej w srodowiska religijne. (obowiazek ten dotyczy od lat prawie wszystkich Izraelczykow, ale ortodoksi w imie wiary zawsze robili unik przed tym prawem) W minionym roku wydawalo sie, ze w koncu zostana wprowadzone jakies zmiany w tym wzgledzie, co oczywiscie spotkalo sie z ogromnym oburzeniem srodowisk religijnych. Ale ze izraelski rzad nieustannie sie zmienia i czesto nie umie sie zgodzic w takich kwestiach, problem pozostaje do dzis nierozwiazany.

18 marca na Wzgorzach Golan izraelski jeep zostal zaatakowany od strony syrijskiej.

Kilku izraelskich zolnierzy zostalo powaznie rannych. Wielu Izraelczykow obawialo sie, ze to bedzie powodem do zaangazowania sie Izraela w wojne z ISIS. Dzieki Bogu Izrael nie zostal wciagniety w wojne, aczkolwiek dowodcy izraelscy nieustannie rozwazaja opcje czy i jak Izrael powinien sie w obecna sytuacje zaangazowac. Wiesci zza wschodniej granicy Izraela sa tragiczne, ale ze wzgledu na realia bliskowschodnie byloby to ogromnie niewskazane, zeby reakcja na ISIS przyszla wlasnie z Izraela. Reagowac powinno ONZ, Unia Europejska, USA... Kraje bliskowschodnie na ta chwile skoncentrowane sa na pilnowaniu wlasnych granic i pilnowaniu wlasnych obywateli. Nieoficjalnie Izrael jest w pakcie z Jordania i Arabia Saudyjska, by nie pozwolic terrorystom z terenu Iraku i Syrii rozszerzyc terrytoriow.

12 czerwca porwano i zamordowano trzech izraelskich chlopcow, za co odpowiedzialnosc wzielo terrorystyczne ugrupowanie Hamas z obrebu Gazy. W efekcie tego 8 lipca Izrael rozpoczal ofensywe Obronny Brzeg w Gazie, przede wszystkim zeby zniszczyc tunele przemytu broni oraz by zniszczyc poklady rakiet w Gazie, ktore regularnie byly wystrzeliwane na miasta Izraela. Wiecej informacji na ten temat mozna znalezc w moich starszych wpisach z minionego lata.

Jesienia Izrael doswiadczyl serie powaznych i bolesnych atakow terrorystycznych.

22 pazdziernika mial miejsce pierwszy atak terrorystyczny samochodem prywatnym, kiedy palestynski kierowca umyslnie wjechal samochodem na przystanek autobusowy. Na miejscu zginela kobieta i niemowle. 10 listopada izraelski zolnierz zostal zabity nozem przez Palestynskiego terroryste na stacji kolejowej w Tel Avivie. W koncu, 18 listopada mialy miejsce tragiczne wydarzenia w jednej z jerozolimskich synagog - dwoch zamachowcow z siekierami, nozami i bronia wtargneli do domu modlitwy brutalnie mordujac czterech rabinow i druzyjskiego policjanta.

To byl trudny i bolesny rok dla Izraela. Oprocz smiertelnych ofiar zamachow terrorystycznych Izrael odczul nienawisc swiata takze w innych miejscach geograficznych: przerazajace protesty o silnie antysemickim charakterze wybuchaly jeden po drugim w europejskich stolicach, a pozniej takze w Stanach Zjednoczonych.
W tym okresie nie zanotowano zadnych protestow na ulicach zadnego z miast przeciwko masakrom jakie od roku maja miejsce w Iraku i Syrii.

Zegnaj 2014. W kolejnym roku modlimy sie o laske i pokoj.

Comments

  1. Bardzo się cieszę,że znów piszesz Estero.Czekam na Twoje wpisy i modle się o pokój dla Izraela. Niech Pan Ci błogosławi! Ania

    ReplyDelete
  2. Cześć Estera,
    fajnie że wróciłaś tu :-) , podajesz wiele cennych informacji. Nie przestawaj. A książka kiedy? :-)
    Renia

    ReplyDelete
  3. Super Cię znowu czytać :)) nie przestawaj :)
    Pat

    ReplyDelete

Post a Comment

Popular posts from this blog

Szczepionki w Izraelu - komu wierzyć?

sababa

Jeruszalaim