resz


Resz (ang. pisownia resh)

Wynurzajaca sie glowa. Niedosyt.

Skrot/symbol tytulu "rabbi". Nauczyciel.

To znak wyzszej swiadomosci, ktora moze prowadzic do samozniszczenia lub madrych decyzji.
Glowa.


Dzisiaj, zamiast pisac o tym, co sie dzieje i gdzie jestem, chce tutaj odpowiedziec na bardzo wazne pytanie:
dlaczego nigdy nie zaloze kefiji, czyli tzw. chusty "arafatki"

Wszyscy ja znamy z widzenia - bo wszedzie jest ich coraz wiecej. Nowa moda, w arafatkach zaczynaja chodzic nawet dzieci w szkole podstawowej. Watpie, zeby ktorekolwiek z nich mialo jakiekolwiek pojecie o tym, z czym owy symbol sie wiaze, skoro nawet wiekszosc ich rodzicow nie umie polaczyc pewnych faktow. Tymczasem mlodziez widzi w nich manifestacje swojego indywidualizmu- w podobnym celu nosza koszulki z twarza marksisty i mordercy Che Guevary.

Czarno-biala kratkowana chusta od lat jest symbolem palestynskiej tozsamosci i nacjonalizmu. Inne kolory sa luzno kojarzone z innymi ruchami bliskowschodnimi - bialo-czerwona kratka, niegdys kojarzona z Jordania, dzisiaj jest takze symbolem palestynskiego Hamasu, terrorystycznej organizacji rzadzacej Strefa Gazy (czarno-biala, najczesciej uzywana przez Yassera Arafata, pozostala w rekach palestynskiego Fatahu). Zielono-biala coraz czesciej jest utozsamiana z sympatiami wobec islamskiego Dzihadu, czyli swietej wojny (kolor zielony jest powszechny w Islamie i czesto kontrastowo zestawiany z niebieskim - kolorem zydowskim i izraelskim).

Kefija stala sie znakiem rozpoznawczym Yassera Arafata, przywodcy palestynskiego z lat 1996-2004 i zalozyciela partii Fatah (1959), czyli czynnego aktywisty palestynskiego juz od lat 50-tych. Arafat chcial, by owa typowa arabska chusta stala sie symbolem palestynskiej sily i nawet jej ulozenie na glowie nigdy nie bylo przypadkowe: specyficzne ulozenie w trojkat opadajacy na prawie ramie symbolizowalo ksztalt terytorium, ktore Palestynczycy uznaja za swoja ziemie.

Ludzie zachodu kloca sie, ze to zwykla chusta i twierdza, ze jak zwykle konserwatysci demonizuja zwykla rzecz, w tym przypadku bardzo popularny na Bliskim Wschodzie szal. To prawda, ze kiedys owy szal byl powszechnie uzywany, nie tylko przez Arabow ale takze przez Zydow i nomadow. Jednak od wielu lat symbol ten nie jest juz niewinny, podobnie jak skrzyzowany mlot i sierp nie jest zwyklym obrazkiem narzedzi. Zachod moze pozostac wobec tego obojetny, ale nie jest w stanie zaprzeczyc faktom, ktore potwierdza sama ludnosc arabska.

Wedlug Arabow, a przede wszystkim Palestynczykow, kefija jest symbolem kulturowym i religijnym. Wszedzie na swiecie kefija jest znakiem rozpoznawczym osob, stojacych solidarnie z Palestyna i wrogich Izraelowi. Jak na ironie, chusta uzywana przez europejska mlodziez jako "znak pokoju", na Bliskim Wschodzie jest rekwizytem osob zaangazowanych w dzialalnosc wojenna i terrorystyczna. Noszenie kefiji jako zwyklej chusty nie jest ok - tak samo jak nie jest ok noszenie rozanca na szyi jako koralikow.
Rozaniec to nie bizuteria. A kefija to nie szalik.

Comments

  1. http://www.israelmilitary.com/kaffia-kaffiya-blue-p-2113.aspx

    http://www.israelmilitary.com/kaffia-kaffiya-olive-green-p-2327.aspx

    ReplyDelete
  2. This comment has been removed by a blog administrator.

    ReplyDelete

Post a Comment

Popular posts from this blog

Szczepionki w Izraelu - komu wierzyć?

sababa

Jeruszalaim