nagif

Nagif czyli wirus. Co robi Covid19 w Izraelu?

Poniżej odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania.

Dzisiaj (poniedziałek, 9 marca) wprowadzono przymusową kwarantannę dla wszystkich przylatujących do Izraela, bez względu na obywatelstwo. Osoby zamieszkałe tutaj to obowiązuje od dzisiaj. Turyści będą zawracani od czwartku.
Lotnisko Ben Gurion w Tel Awiwie, fot. Wikipedia

1. Dlaczego mieszkańcy od dzisiaj (poniedziałek) a turyści od czwartku?
Zakładając, że ktoś tutaj mieszka, to ma możliwość kwarantanny u siebie. Turyści nie, bo hotele nie są do tego przystosowane. Zatem jeśli ktoś już jest w podróży i nie ma opcji zmiany planów (podróż np. z Argentyny może trwać parę dni), to tymczasowo zostanie wpuszczony do kraju. Od czwartku nie będzie to możliwe dla osób, które przylatują do Izraela na krótką wizytę. 

2. Jeśli planuję wyjazd na tydzień, czy mogę odbyć kwarantannę w hotelu?
Nie, z dwóch powodów. Pierwszy, jak wspomniałam, to fakt, że hotele nie oferują kwarantanny. Drugi - kwarantanna musi trwać dwa tygodnie, więc jeśli twój pobyt jest krótszy, to zostaniesz zawrócony na lotnisku.

3. Jeśli już jestem w Izraelu, to co teraz?
Nie musisz stosować kwarantanny, bo wprowadzone zalecenie nie działa wstecz. Będziesz mógł normalnie wylecieć z Izraela, ale zachęcam, żeby zrobić to jak najwcześniej, bo linie lotnicze zaczynają zmieniać (anulować) niektóre loty. Sprawdź, czy twój lot jest nadal aktualny! 

4. Przylatuję przed czwartkiem, czyli nie muszę być w kwarantannie. Czy te zmiany jakoś na mnie wpłyną?
Tak. Prawdopodobnie zostaniesz jeszcze wpuszczony, ale możesz mieć problem z biletem powrotnym. Upewnij się, czy twój jest aktualny. Nie warto ryzykować, bo dużo lotów zostało już odwołanych. Nawet jeśli zostaniesz w wpuszczony do kraju na kilka dni, te zmiany wpłyną na twój czas spędzony w Izraelu, ale wielce prawdopodobne, że zostaniesz poproszony o jak najszybsze opuszczenie kraju. 

4a. Jestem w Izraelu - czy mogę jeszcze swobodnie podróżować? 
Wiele atrakcji turystycznych zostało już zamkniętych, odwołano imprezy, a dzisiaj dostałam informację (jeszcze nie potwierdzoną), że nawet niektóre części Starego Miasta w Jerozolimie zostaną zamknięte na dwa tygodnie. Generalnie odradza się odwiedzanie miejsc zatłoczonych. Koniecznie proszę też sprawdzić swój wylot z Izraela, bo wiele linii lotniczych zawiesiło już loty. 

5. Jeśli mój pobyt jest dłuższy niż dwa tygodnie, czy mogę lecieć? Co będzie ode mnie wymagane?
Odradzam przylot, jeśli to tylko odwiedziny. Kwarantanna to spory kłopot nie tylko dla przyjezdnych, ale też dla gospodarzy. Należy ją odbyć w mieszkaniu, czyli nie wchodzi w grę hotel, a tym bardziej hostel czy camping. Trzeba być odizolowanym od pozostałych domowników, więc taki pobyt mija się z celem. Istnieje też ryzyko, że nawet wtedy zostanie się odwróconym na lotnisku. 

5a. A jeśli mam wizę studencką lub inną pobytową?
Wtedy prawdopodobnie będziesz mógł wjechać do kraju, ale także będzie cię obowiązywać kwarantanna. Jeśli mieszkasz w akademiku, skontaktuj się z uczelnią po dalsze instrucje. Jeśli wynajmujesz pokój w mieszkaniu z innymi osobami, koniecznie powiadom swoich współlokatorów i omów warunki kwarantanny. 

6. Czy dostanę zwrot kosztów biletu i hotelu?
To zależy od każdej indywidualnej linii lotniczej. Jeśli lot został odwołany lub zmieniony przez linie, to generalnie pasażerom przysługuje zwrot albo przynajmniej możliwość zmiany biletu. Jeśli dany lot ma się odbyć planowo, to trudno będzie coś wywalczyć, ale warto próbować! W większości przypadków konieczny jest indywidualny kontakt z obsługą klienta. 

6a. Wizzair przebukował mnie na Londyn bez mojej wiedzy! Co teraz?
To w sumie pozytywna wiadomość, bo jeśli to oni dokonali tej zmiany, to znaczy, że są winni Ci wytłumaczenie i zwrot za bilet. W 'najgorszym' wypadku zaoferują zmianę rezerwacji na inną opcję w przyszłości. 

7. Jak wygląda kwarantanna?
Przez dwa tygodnie powinno się być w odizolowaniu od innych domowników, czyli nie korzystać z przestrzeni wspólnej domu. Jeśli mieszka się samemu, to można zamówić i zapłacić za zakupy przez internet, które zostaną zostawione przed drzwiami. Nie powinno się otwierać drzwi dostawcy. Nie należy opuszczać pomieszczenia/pomieszczeń z żadnego powodu przez dwa tygodnie, jedynie je wietrzyć. Więcej szczegółów jest podanych na stronie Ministerstwa Zdrowia Izraela. 

8. Czy to dotyczy terenów palestyńskich?
Jak najbardziej - a nawet bardziej. Po kilku przypadkach zarażenia wirusem w Betlejem, całe miasto zostało sparaliżowane. Turyści nie są wpuszczani. Autonomia wprowadziła stan wyjątkowy, to znaczy, że wszystkie atrakcje turystyczne są zamknięte, grupy wycieczkowe odwołane oraz zakazano zgromadzeń. 

9. Do kiedy ta decyzja obowiązuje? Czy będę mógł przylecieć po 23 marca?
Na razie zalecenie dotyczy najbliższych dwóch tygodni, ale istnieje prawdopodobieństwo, że zostanie przedłużone. Kiedy wszystko wróci do normy? Tego nie wiemy. Na dzień dzisiejszy nie wygląda na to, żeby sytuacja miała się uspokoić. Raczej może się najpierw pogorszyć zanim się poprawi. Więcej na temat podróżowania dowiemy się dopiero za jakieś 10 dni. 

10. Czy to nie lekka przesada?
Daleko mi od obu ekstremów - tych, co w panice wykupują cały papier toaletowy w sklepie:) oraz tych, którzy w kółko powtarzają, że więcej ludzi umarło na grypę. :| 
Sytuacja jest poważna, ale nie dramatyczna. To znaczy, że nie musimy zabijać okien deskami, ale warto być bardziej ostrożnym. Jestem w Jerozolimie. Wybieram się jutro do pracy, ale nie idę na żadne imprezy z okazji święta Purim. Normalnie robię zakupy i odwiedzam znajomych, ale nie idę do kina ani do kongregacji (tymczasowo nabożeństwa oglądamy 'online' - to zalecenie przyszło od naszej wspólnoty). 
Izrael jest niewielkim krajem, ale bardzo turystycznym. Bez ograniczenia wjeżdżających, zagrożeni byliby wszyscy i wszędzie. Kwarantanna nie tylko odizoluje chorych, ale także ograniczy 'przenośników'. Tak więc pozwólmy sobie pomóc. :)

Comments

Popular posts from this blog

Szczepionki w Izraelu - komu wierzyć?

sababa

Jeruszalaim